Jubileuszowy Suwalski Jarmark Folkloru


Jubileuszowy Suwalski Jarmark Folkloru

Suwalskie Jarmarki Folkloru już na stałe wpisały się w kalendarz najważniejszych imprez kulturalno-społecznych Suwalszczyzny. Tym razem przed nami jubileuszowa 20. edycja Jarmarku Folkloru. To wyjątkowe święto, podczas którego prezentowane są miejscowe wyroby rękodzielnicze i kulinarne, zespoły śpiewacze i kapele ludowe, a także gawędziarze z tej części województwa podlaskiego. Gościnnie wystąpi też Orkestar Krstijana Azarovica, czyli Bałkańska Orkiestra Dęta z Serbii. Jest to doskonałe wydarzenie dla naszych gości w Cisowym Siole w Gulbieniszkach, które może uczynić ich pobyt jeszcze ciekawszym. Wszakże do Suwałk mamy jedynie 15 minut jazdy samochodem.

Czas: sobota-niedziela, 27-28.07.2019

Miejsce: park Konstytucji 3 Maja

Suwalski Jarmark Folkloru promuje tradycje ludowe wielokulturowej Suwalszczyzny i pogranicza. Co roku wydarzenie gromadzi blisko pięć tysięcy wielbicieli kultury ludowej, którzy podziwiają lokalną sztukę i rękodzieło oraz poznają regionalną kuchnię. Głównym organizatorem jest Miasto Suwałki i Suwalski Ośrodek Kultury, we współpracy ze Starostwem Powiatowym, a w imprezie aktywnie uczestniczą zespoły z okolicznych gmin.

Jarmark Folkloru to doskonały pomysł na rodzinne spędzenie wakacyjnego weekendu. Jak co roku nie zabraknie ludowej sztuki, rękodzieła oraz przysmaków regionalnej kuchni. Będzie można przyjrzeć się z bliska pokazom sztuki ludowej i rzemiosł tradycyjnych, m.in.: tkactwa, kowalstwa, mielenia na żarnach, przędzenia wełny na kołowrotku, ale również malowania pisanek, haftowania, tworzenia kwiatów z bibuły.

Podziwianie i smakowanie wyrobów właściwych Suwalszczyźnie urozmaici przegląd folkloru ludowego Suwalszczyzny. Ich kunszt śpiewaczy, taneczny i muzyczny oceni fachowe jury, w którym zasiądzie m.in. etnomuzykolog i folklorysta prof. Zbigniew Przerembski. Zobaczymy również laureatów 53. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą – reprezentantów regionu.

Koncerty w ramach Festiwalu ukazują nie tylko lokalny folklor, ale również muzykę charakterystyczną dla kultur z różnych stron świata. Nie inaczej będzie podczas tegorocznego Jarmarku Folkloru – w ramach XII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru “Podlaska Oktawa Kultur” Suwałki odwiedzi gość specjalny, Bałkańska Cygańska Orkiestra Kristijana Azirovića (Bojnik, Serbia). Wystąpi również Kapela ZPiT Suwalszczyzna, zespół Przeroślaki z Przerośli oraz Kapela Onegdaj z Filipowa.

Data dodania: 2019-07-23

Oficjalny plakat z programem jubileuszowego XX Suwalskiego Jarmarku Folkloru w Suwałkach poniżej. Zapraszamy na niego wszystkich naszych gości, którzy przebywają na noclegach pod Cisową Górą w Gulbieniszkach 🙂 Liczymy na moc relacji i zdjęć. Jest to świetna okazja, aby móc doświadczyć folkloru Suwalszczyzny, tak różnego od kultury Warmii, Mazur czy rdzennego Podlasia.