Lato z Radiem w Suwałkach, Puńsku i Wigrach


Lato z Radiem w Suwałkach, Puńsku i Wigrach

      Odpoczywający na urlopach w Augustowie przywykli już do corocznych audycji i koncertów w tym kurorcie. Jednak w tym roku popularne „Lato z Radiem” postanowiło zaskoczyć mieszkańców i turystów w Suwałkach, Puńsku i Wigrach.

Redaktorzy radiowi postanowili najwidoczniej odkryć atrakcje turystyczne Suwalszczyzny w województwie podlaskim i zaprezentowali je w wakacyjnym cyklu audycji. Jako pierwsze odwiedzili Suwałki, co z pozoru wydaje się dziwne. Wszakże stereotyp głosi, że to polski biegun zimna. W praktyce okazuje się, o czym przekonali się reporterzy, że pogoda tutaj bywa zwykle kontynentalna, czyli lata są ciepłe. W pierwszej części audycji, w cyklu „Jedyne takie miejsce” dziennikarze pokazali historyczne i literackie oblicze Suwalszczyzny z jej stolicą. Z historią tego regionu zapoznał słuchaczy Krzysztof Snarski, kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Gość powiedział, że na Suwalszczyźnie jest bardzo wiele śladów obecności Jaćwingów, którzy żyli tu przed wiekami. Tym samym region jest bardzo interesującym miejscem dla archeologów. Z kolei w nowym cyklu „Jedyny taki ktoś” gościem Małgorzaty Raduchy był mieszkaniec Suwałk Rafał Miszkiel, który otrzymał tytuł Osobowość Internetowa 2016.

Nieco ponad dwa tygodnie później przyszła pora na Puńsk, czyli polską stolicę Litwinów. Miejscowość ta jest niezwykła. Czas się w niej zatrzymał. Mieszka tu wielu litewskich twórców ludowych. Znajduje się tu redakcja litewskiego czasopisma Aušra (litew. „Jutrzenka”) oraz Dom Kultury Litewskiej i Liceum Ogólnokształcące z językiem wykładowym litewskim. Choć Puńsk wygląda jak miasto, to formalnie jest wsią. Położony jest malowniczo, na Pojezierzu Wschodniosuwalskim. 80 procent mieszkańców Puńska stanowią Litwini. Są tam więc lokale, w których kupić i zjeść można różne litewskie specjały. Dwa największe festiwale lokalnego folkloru odbywają się w Puńsku podczas nocy świętojańskiej oraz 15 sierpnia – w święto Wniebowzięcia NMP (Matki Bożej Zielnej). Wówczas odbywają się tu m.in. występy litewskich zespołów w ludowych strojach. Tak zwane „must see” w Puńsku to oczywiście skansen „Zagroda Litewska”, izba etnograficzna przy parafii oraz okolice jeziora Punia. Wycieczkę z Gulbieniszek do Puńska (40 minut samochodem) warto zakończyć w niedalekiej osadzie prusko-jaćwieskiej albo w wielokulturowych Sejnach (ale o nich innym razem).

Na sam koniec radiowi dziennikarze zostawili sobie prawdziwą perełkę Suwalszczyzny, czyli Wigry. „Pierwsza była tam przyroda. Potem przyszli ludzie i starali się harmonijnie dostosować to miejsce do swoich potrzeb” – puentuje przewodnik Tomasz Uszcza. Na wyspie na jeziorze Wigry w 1668 roku kameduli postawili 12 domów dla samotników i kościół. Wyspę połączyli z lądem usypaną przez nich groblą. O obecnym klasztorze mówi się pokamedulski, bo oryginalne budynki zostały bardzo poważnie uszkodzone i były odbudowywane. Najbardziej znanym wydarzeniem z historii tego miejsca jest wizyta papieża Jana Pawła II w 1999 roku. Spędził tam trzydniowy wypoczynek. Miejscowość ta stała się także okazją do radiowych rozmów o podróżach rowerowych, wędkarstwie a nawet narciarstwie alpejskim.

Warto wspomnieć, że w 2017 roku i w latach wcześniejszych koncerty „Lata z Radiem” miały miejsce w Augustowie, oddalonym od naszych Gulbieniszek o ok. 50 minut jazdy samochodem. W ubiegłym sezonie na plaży przy słynnym Molo Radiowej Trójki pod koniec wakacji zagrali Maleo Reggae Rockers, Afromental oraz Feel.

Jak widać nie tylko Warmia i Mazury oferują muzyczno-radiowe atrakcje na wakacje…

Data dodania: 2018-07-25