Suwalski Park Krajobrazowy… rowerem, pieszo, kajakiem, samochodem


Suwalski Park Krajobrazowy… rowerem, pieszo, kajakiem, samochodem

Kolejny dzień zapowiada się na Suwalszczyźnie pogodnie. Jest to świetna okazja na wycieczkę po Suwalskim Parku Krajobrazowym. Proponujemy zacząć od siedziby parku w Malesowiznie – Turtulu, gdzie możecie zobaczyć jak wypływająca z najgłębszego jeziora w Polsce rzeka Czarna Hańcza tworzy fascynujące rozlewisko. Na jednym z pobliskich wzniesień zwanych ozami ulokowany został punkt widokowy.

Suwalski Park Krajobrazowy to jeden z najpiękniejszych zakątków Polski. Jest zdobywcą tytułu „Siódmego Cudu Polski 2014” w plebiscycie czasopisma geograficzno-przyrodniczego „National Geographic”. Jego głównymi walorami są niepowtarzalny krajobraz i dziewicza przyroda, których nie da się porównać z Mazurami, Warmią czy innymi pojezierzami. Wielu turystów przyrównuje tutejsze widoki z łagodnymi i gęsto rozsypanymi wzgórzami do Bieszczad lub Beskidów. Jednocześnie w prawie każdej niecce kryje się jezioro z wijącą się rzeką, tworząc dobre warunki do spływów kajakowych czy wędkowania. Do tego dodajmy znakomite i mało uczęszczane szlaki piesze i rowerowe przecinające nie tylko sam park, ale i okolicę. Jest to miejsce przyjazne zarówno dla tych, którzy preferują zacisze przyrody oraz osób ceniących sobie aktywny wypoczynek.

Drugim znaczącym obszarem przyrodniczym jest Wigierski Park Narodowy zlokalizowany w Puszczy Augustowskiej, który oddalony jest nieco ponad pół godziny jazdy samochodem od serca Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Mało tego, spośród pozostałych terenów zielonych, bardzo wiele objętych jest programem Natura 2000. Zresztą cała Suwalszczyzna obfituje w wiele atrakcji krajoznawczych, a jej granice sięgają aż do Niemna na Litwie, Puszczy Romnickiej i Pojezierza Mazurskiego oraz obejmują część Podlasia.

Będąc w Suwalskim Parku Krajobrazowym warto:

  • zobaczyć najgłębsze jezioro w Polsce
  • przespacerować się doliną Czarnej Hańczy
  • policzyć głazy narzutowe w rezerwacie „Bachanowo nad Czarną Hańczą” czy „Rutka”
  • wspiąć się na „Suwalską Fudżijamę” czyli na Cisową Górę
  • złożyć wizytę staroobrzędowcom w Wodziłkach
  • zachwycać się widokiem przepięknej panoramy ze Smolnik, którą wykorzystano w realizacji m.in. Pana Tadeusza
  • poznać tajemnice skrywane przez Górę Zamkową
  • zasmakować w lokalnej kuchni i znakomitych wyrobach (kraina serów, swojskich wędlin oraz pieczywa)
  • wykąpać się w ruskiej bani

Do pobrania mapy i przewodniki po Suwalskim Parku Krajobrazowym:

Data dodania: 2018-08-13